2013 ün en popüler diyetleri

2013’ün en popüler diyetleri
Fotoğraf: 2013’ün en popüler diyetleriABD merkezli haber sitesi Daily Beast, 2013’te popüler olması beklenen diyetleri listeledi. Uzun ve kısa dönem yürütülen klinik çalışmalara göre şekillenen listede yer alan diyet programları şöyle sıralanıyor...1-  Volumetrics DiyetiPüf noktası: Su içeren yiyeceklere ağırlık vermesiKalp sağlığı için iyi mi? EvetDiyabet kontrolü için iyi mi? EvetABD’li beslenme uzmanı Barbara J. Rolls tarafından geliştirilen diyet su içeren yiyeceklere ağırlık veriyor. Açlık ve deprivasyon (yoksunluk) hissini bol miktarda su içeren yiyeceklerle beraber aşılması öneriliyor. Diyet kapsamında, çorba ile karbonhidrat içermeyen yiyecekler tüketilirken yüksek kalorili yiyeceklerin tüketimine ise geçit verilmiyor.2- Weight Watchers DiyetiPüf noktası:  Haftalık kalori takibi yapmasıKalp sağlığı için iyi mi?  EvetDiyabet kontrolü için iyi mi?Etkisizİçerdiği özel puanlama programıyla beraber tüketilecek olan her bir yiyeceğe karbonhidrat, protein, yağ ve lif sayılarına göre bir puan veriliyor. Diyeti uygulayanlardan, puanlama sisteminde düşük puana sahip yiyeceklere ağırlık vermesi isteniyor. Diyette, sebze ve meyveler 0 puana denk iken düşük miktarlardaki alkol ise 5 puan olarak kabul ediliyor.3- Atkins DiyetiPüf noktası: Karbonhidrat içeren yiyeceklerin tüketilmemesiKalp sağlığı için iyi mi?HayırDiyabet kontrolü için iyi mi? Etkisizİlk olarak doktor Robert Atkins tarafından 1972’de geliştirilen diyet, karbonhidrat oranı yüksek besinlerin az tüketilmesini şart koşuyor. Ancak bu diyeti uygulayanlarda fazla yağlı yiyecek tüketmelerinden dolayı çeşitli kalp rahatsızlıklarıyla karşılaştıkları görülüyor.4- DASH DiyetiPüf noktası: Sebze, meyve ve tahıl tüketimine ağırlık vermesiKalp sağlığı için iyi mi? EvetDiyabet kontrolü için iyi mi?  EvetYüksek tansiyon ile mücadelede etkili olmasıyla bilinen diyette kişiler sebze-meyve ve tahıl gibi besinleri tüketiyor. Kan basıncının düşmesini sağlayan diyet ayrıca kolestrol miktarını da azaltabiliyor. Diyet kapsamında kısıtlı bir miktar da olsa kırmızı et ve alkol tüketimine izin veriliyor.5- Akdeniz DiyetiPüf noktası: Zeytinyağına ağırlık vermesiKalp sağlığı için iyi mi? EvetDiyabet kontrolü için iyi mi? EvetYağ tüketiminde zeytinyağına ağırlık veren diyette bol bol Akdeniz yeşillikleri tüketilmesi gerekiyor. Sebze, meyve ve ceviz gibi besinlere ağırlık veriliyor. Diyet, kalp rahatsızlıklarını önlemede yüzde 15 oranında bir başarıya sahip olması nedeniyle doktorlar tarafından tavsiye edilen diyet listelerinin başında yer alıyor.

ABD merkezli haber sitesi Daily Beast, 2013’te popüler olması beklenen diyetleri listeledi. Uzun ve kısa dönem yürütülen klinik çalışmalara göre şekillenen listede yer alan diyet programları şöyle sıralanıyor…

1- Volumetrics Diyeti

Püf noktası: Su içeren yiyeceklere ağırlık vermesi
Kalp sağlığı için iyi mi? Evet
Diyabet kontrolü için iyi mi? Evet
ABD’li beslenme uzmanı Barbara J. Rolls tarafından geliştirilen diyet su içeren yiyeceklere ağırlık veriyor. Açlık ve deprivasyon (yoksunluk) hissini bol miktarda su içeren yiyeceklerle beraber aşılması öneriliyor. Diyet kapsamında, çorba ile karbonhidrat içermeyen yiyecekler tüketilirken yüksek kalorili yiyeceklerin tüketimine ise geçit verilmiyor.

2- Weight Watchers Diyeti

Püf noktası: Haftalık kalori takibi yapması
Kalp sağlığı için iyi mi? Evet
Diyabet kontrolü için iyi mi?Etkisiz
İçerdiği özel puanlama programıyla beraber tüketilecek olan her bir yiyeceğe karbonhidrat, protein, yağ ve lif sayılarına göre bir puan veriliyor. Diyeti uygulayanlardan, puanlama sisteminde düşük puana sahip yiyeceklere ağırlık vermesi isteniyor. Diyette, sebze ve meyveler 0 puana denk iken düşük miktarlardaki alkol ise 5 puan olarak kabul ediliyor.

3- Atkins Diyeti

Püf noktası: Karbonhidrat içeren yiyeceklerin tüketilmemesi
Kalp sağlığı için iyi mi?Hayır
Diyabet kontrolü için iyi mi? Etkisiz
İlk olarak doktor Robert Atkins tarafından 1972’de geliştirilen diyet, karbonhidrat oranı yüksek besinlerin az tüketilmesini şart koşuyor. Ancak bu diyeti uygulayanlarda fazla yağlı yiyecek tüketmelerinden dolayı çeşitli kalp rahatsızlıklarıyla karşılaştıkları görülüyor.

4- DASH Diyeti

Püf noktası: Sebze, meyve ve tahıl tüketimine ağırlık vermesi
Kalp sağlığı için iyi mi? Evet
Diyabet kontrolü için iyi mi? Evet
Yüksek tansiyon ile mücadelede etkili olmasıyla bilinen diyette kişiler sebze-meyve ve tahıl gibi besinleri tüketiyor. Kan basıncının düşmesini sağlayan diyet ayrıca kolestrol miktarını da azaltabiliyor. Diyet kapsamında kısıtlı bir miktar da olsa kırmızı et ve alkol tüketimine izin veriliyor.

5- Akdeniz Diyeti

Püf noktası: Zeytinyağına ağırlık vermesi
Kalp sağlığı için iyi mi? Evet
Diyabet kontrolü için iyi mi? Evet
Yağ tüketiminde zeytinyağına ağırlık veren diyette bol bol Akdeniz yeşillikleri tüketilmesi gerekiyor. Sebze, meyve ve ceviz gibi besinlere ağırlık veriliyor. Diyet, kalp rahatsızlıklarını önlemede yüzde 15 oranında bir başarıya sahip olması nedeniyle doktorlar tarafından tavsiye edilen diyet listelerinin başında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.