Canan karatay Alko ve Zararları

Canan Karatay Diyeti- Püf Noktaları

BUNLAR SIFIR!

Canan karatay Alko ve Zararları
Canan karatay Alko ve Zararları

Patates kızartması, kola, pilav, makarna, şekerli diyet gazlı içecekler, enerji içecekleri ki bunlar çok tehlikelidir, hazır meyve suları veya taze sıkılmış olanları yüksek seviyede insülin salgılanmasına neden oluyor. Yıllar geçtikçe karaciğer yağlanması başlar, arkasından göbek yağlanması gelişir, ve kronik dejeneratif hastalıklar usul usul ortaya çıkmaya başlar.

Amacımız dejeneratif hastalıklar dediğimiz ‘Önlenebilir hastalıklar’ın ortaya çıkmasını engellemektir. Hastalanmadan kaliteli, sağlıklı, ve keyifli bir yaşam sürmektir!

DOĞAL YAĞLAR SAĞLIKLIDIR

Tereyağı, zeytinyağı yemeden kilo vermek imkansız!

Fazla kilo problemi olup zayıflamaya çalışanlar ve kilolarını korumak isteyenlerin, doğal tereyağı, soğuk sızma zeytinyağı ve temel olan Omega-3, Omega-6 gibi yağları doğal şekilleriyle mutlaka vücutlarına almaları gerekmektedir. Doğal yağlar yenecek, sağlıklıdır. Çünkü insan vücudu bu yağları üretmiyor ve bu yağların dış destek olarak mutlaka alınması gerekiyor. Vücudumuza sağlıklı yağ girmediği sürece, birikmiş zararlı yağlarımızdan kurtulamayız!

Her gün 5 kilometre yürüyen istediğini yiyebilir!

Fazla kilolarınızı verdiyseniz, hareket halindeyseniz, çok az miktar pide ekmek, makarna yiyebilirsiniz. Tabii 5 kilometre yürümek şartıyla!

KARATAY MUTFAĞI

Karatay Mutfağı’nda hedef;

İnsülin ve Leptin direncini kırmak, ardından sağlıklı beslenme ve yaşam biçimini yerleştirmektir.

Mutfağını, Karatay Mutfağına çevirenler sağlık bulacak, zayıflayacak ve strese girmeyecek…

Sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde kilolar kendiliğinden gidecektir.

Hastalıklardan uzak mutlu bir aile olmanın yolu… Karatay Mutfağı’ndan geçer.

 

MEYVE ZAYIFLATMAZ KİLO ALDIRIR

Türkiye’de meyve çok bol olduğu ve sağlıklı olduğu bilindiği için doktorlar da öneriyor fakat meyvenin şeker olduğunu kimse düşünmüyor. Meyve suyu ve meyvedeki şeker früktozdur. Früktoz direkt karaciğere gider. Karaciğerde metabolize olur ve karaciğeri yorar. Aynı alkol gibidir. Früktozun formülüyle alkolün formülü aynıdır. Biz konuşurken, yürürken, herhangi bir spor yaptığımızda hatta gece vücut faaliyetleri için glikoz harcarız. Fakat früktoz direkt karaciğere gidiyor ve karaciğeri yoruyor. Ben şişmanlarda meyvenin aşırısına karşıyım. Çünkü kilo veremiyorum, hiçbir şey yemiyorum ama meyvesiz yapamam diyorlar. Meyvesiz pekala yaparsınız. Ben dünyanın en sağlıklı meyvesini veriyorum zaten. 15-20 Zeytin, yeyin diyorum her gün.

 

MISIR GEVREĞİ FABRİKADA ÜRETİLMİŞ UNDUR, EN TEHLİKELİ YİYECEKLERDENDİR

Çocuklara yedirilen bir başka yiyecek de, mısır gevreği. Mısır gevreği fabrikada üretilmiş undur, en tehlikeli yiyeceklerdendir. İşlenmiş tüm gıdalardan uzak duracaksınız. Bir de bunların ‘zayıflatıyor’ diye tanıtılanları var. Kullananlar, zayıflayamıyor bile, içi trans yağ dolu. Hakiki yiyecek değil, suni yiyecek bunlar. Pakete girmiş hemen her şey tehlikelidir!

Doğal ve mevsiminde olmak şartı ile arzu edildiği kadar domates, biber, salatalık, turp, maydanoz, nane, roka vb.. yenebilir.

“YE KIZIM YE, ya da YE OĞLUM YE!” diye çocukları yemeye zorlamak doğru değildir.

Yüksek glisemik indeksli gıdalar, şekerli içecek, meyve ve meyve suları gibi (aşırı fruktoz yani meyve şekeri içeren) yiyecek ve içecekler aşırı miktarda tüketilmediği takdirde, çocuklarımızın karaciğerleri yağlanmaz.

11-15 hatta daha küçük yaşlarda göbekleri çıkmaz ve göbekleri önde dolaşmazlar. Bu şekilde beslendikleri takdirde, kilo almazlar ve aldıkları fazla kiloları da rahatlıkla vererek, sağlıklı büyür ve gelişirler.

Çocuklarımızı küçük yaştan itibaren sevdikleri, istedikleri ve merak ettikleri bir spora başlatmamız şarttır. Ana babaların en önemli görevlerinden biri de budur.
“Ye kızım ye, ya da ye oğlum ye!” diye çocukları yemeye zorlamak doğru değildir.

 

ÇOK TATLI VE UNLU GIDALAR YİYENLERDE BAĞIRSAK PROBLEMLERİ BAŞLIYOR

“Vücudumuzun verdiği sinyaller, kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin kabızlık, Türkiye’de hiçbir zaman hastalık olarak görülmez. Ama siz her gün büyük abdeste çıkmıyorsanız, vücudunuz yeteri kadar çalışmıyor demektir. Türkiye’de hekimler bunu sormaya utanıyor, hastalar da söylemeye utanıyor. Günde bir ya da 2 kere çıkıyorsanız, vücudunuz saat gibi çalışıyor demektir. Hareket etmezseniz, su içmezseniz bağırsaklar çalışmaz. Aşırı şeker ve şekere dönüşen unlu ve nişastalı gıdalar, bağırsak florasını bozar. Şekerli yiyecekler yediğiniz sürece kabızlığınız artar. Çok tatlı ve unlu gıda yiyenlerde ‘kronik bağırsak hastalıkları’ gibi problemler başlıyor.”

SAAT 20.00’den SONRA YEMEK YEMEMELİ

“Saat 20.00’den sonra bir şey yenmeyecek. Çay veya ayran içebilir. Çaylar şekersiz olmak şartıyla sağlıklıdır, ama kaynatılmayacak, demlenecek.”

 

HAZIR ÇORBA, KETÇAP, MAYONEZ, ÇİFTLİK TAVUKLARI MUTFAKLARA SOKULMAMALIDIR

“Bazı yiyecekler kesinlikle mutfağa sokulmamalı. Her türlü ekmek, simit, pasta, her tür tost, pirinç pilavı, patates, mısır, her tür galeta ve her cins bisküvi, makarna, börek, poğaça, açma, şeker, çikolata, reçeller, şuruplar, bal ve pekmezler, bütün suni tatlandırıcılar, hazır ve taze sıkılmış meyve suyu, gazlı içecekler, enerji içecekleri, her türlü kızartma, bütün hazır çorbalar, sucuk, salam, sosis gibi işlem görmüş et ürünleri, tütsülenmiş etler, süt tozu, krema, mayonez, ketçap, hazır soslar, marketlerde sunulan kapalı çiftlik tavukları, karpuz ve kavun gibi doğal da olsa fazla miktarda şeker içeren, glisemik indeksi yüksek meyvelerden uzak durulmalıdır.”

 

MISIR GEVREKLERİ EN TEHLİKELİ YİYECEKLERDENDİR

“Çocuklara yedirilen bir başka yiyecek de, mısır gevreği. Mısır gevreği fabrikada üretilmiş undur, en tehlikeli yiyeceklerdendir. İşlenmiş tüm gıdalardan uzak duracaksınız. Bir de bunların ‘zayıflatıyor’ diye tanıtılanları var. Kullananlar, zayıflayamıyor bile, içi trans yağ dolu. Hakiki yiyecek değil, suni yiyecek bunlar. Pakete girmiş hemen her şey tehlikelidir!”

 

DEDELER ÇİKOLATAYLA TORUNLARINI ZEHİRLEMESİNLER

“Çocuklara ayran içme, fındık, fıstık, ceviz, incir, kayısı yeme alışkanlığı kazandırılmalı. Dedeler, babalar, nineler eve gelirken çikolata ya da şekerli bir şey alıp gelmesinler. Çocuklarını veya torunlarını zehirlemesinler.”

 

Öğle yemeği üzerinden 4-5 saat geçmeden acıkıyorsanız, biliniz ki öğle yemeğinde yedikleriniz sağlığınıza zarar vermektedir.

 

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay
Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü

Bir yorum

  1. Merhaba.ben de sizlere katılmak istiyorum fakat ben yumurtayı pişmemis yiyemiyorum.bana. tereyağı yoğurt süt ve ayran yiyip icemiyorum. Ben nasıl kilo verebilirim.80 kilo oldum.artık vermek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.