TAM BUĞDAY EKMEĞİ = ŞEKER

Canan Hoca’mıza Elazığ’da çok ilgi vardı!

Vali ve İl Sağlık Müdürü ile Sağlıklı yaşam için, bisiklet dağıttı. Sonra da Hocamız konferans verdi!

 

‪#‎İHA‬ haber

Bel Çevresinin Genişlemesi Rahatsız ve Hasta Olunduğunu Gösteriyor

Prof. Dr. Canan Karatay: Şeker hastalığı genetik değildir

Gençlerde ortaya çıkan hastalıkların sebebinin aşırı şeker, ekmek ve hareketsizlik olduğunu belirten Prof. Dr. Canan Karatay, şeker hastalığının bilindiğinin ötesinde genetik olmadığını ve sebebinin çevresel faktörler olduğunu ifade etti.

‪#‎Sağlık‬ haber Pazartesi 29.02.2016

Elazığ’da düzenlenen Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Programı kapsamında Prof. Dr. Canan Karatay bir konferans verdi. Elazığ Nurettin Ardınçoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa Vali Murat Zorluoğlu, İl Sağlık Müdürü İbrahim Halil Akkuş ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sağlıklı beslenememe ve hareketsiz yaşamın tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve Elazığ’da da çok önemli bir sorun olduğunu belirten Vali Zorluoğlu, “Halkımızın sağlığını tehdit eden çok büyük bir tehlikedir. Devletimiz ve hükümetimizin belirlediği ve bizlerin de uygulamasını yapmaya çalıştığımız sağlık politikamızın en önemli hedeflerinden bir tanesi sağlıklı bireyler ve sağlıklı toplum oluşturmaktadır” dedi.

Mısır şurubu şekerinin kullanılan çay şekerinden 7 kat daha fazla toksik olduğunu ifade eden Prof. Dr. Canan Karatay ise, “Yani bütün tatlandırıcılar, çocuklarımızın içtiği gazlı şekerli içecekler, meyve şekerini yani fruktozu hemen karaciğere gönderiyor. Çünkü insan vücudu meyve şekeri dediğimiz fruktoz şekerini enerji olarak kullanamaz. Çok toksik olduğu için derhal yağ olarak karaciğere gider ve karaciğeri yağlandırır” şeklinde konuştu.

“ASANSÖRE BİNMEYİN VE YOL YÜRÜYÜN”

Tam buğday ekmeğinin de şeker olduğunu aktaran Karatay, “Tam buğday ekmeğinin de hakikaten kan şekerini çok fazla yükselttiği Kardiyolog William Davis tarafından söylenmiştir. Kepekli de olsa tam buğday ekmeğinin glisemik endeksi çok yüksektir. Bir patatesin glisemik indeksi kadar kan şekerini çok fazla yükseltir. Genç yaşta ortaya çıkan hastalıkların temelinde aşırı şeker, ekmek tüketimi ve hareketsizlik yatmaktadır. Bu olay bu kadar basit. Herkes bisiklete ulaşamaz ama yol yürüyün. Asansöre binmeyeceğiz ve yol yürüyeceğiz. Şeker hastalığı genetik değildir. Tamamen yanlış beslenme ve yanlış yaşam biçiminden kaynaklanan çevresel bir faktördür. İleri yaşlarda çıkan bu hastalık genetik olmamakla beraber önlenebilir. Bunu önlemek ve öne alabilmek bizim elimizdedir” diye konuştu.

“BEL ÇEVRESİNİN GENİŞLEMESİ RAHATSIZ VE HASTA OLUNDUĞUNU GÖSTERİYOR”

1980’lerde ve 90’larda birdenbire tüm dünyada aynı zamanda obezitenin mantar gibi patladığını belirten Karatay, “Aşırı kilo, Elazığ nüfusunun üçte biri obez gibi şeyle ortaya çıktı. Aşırı kilo, obez o kadar önemli değil. Önemli olan bel çevresinin genişlemesi, sizin rahatsız ve hasta olduğunuzu gösteriyor. Bu yeterlidir. Gidip vücut kitle endeksi ölçme gibi yöntemlere gerek yok. Bunlara artık tıpta insulin yüksekliği hastalıkları deniliyor. Açlık kan şekeri sizi aldatmasın. Bir şey yedikten sonra kan şekerinize bakın ve çok yükseliyorsa artık onu yemeyin, hiçbir şeyiniz kalmaz. Şekerin içecekleri çocuklarımıza çok veriyoruz. 3 yaşındaki çocuğun doğum günü partilerinde kolalı içecekler veriliyor. Çok önemliymiş gibi Ramazan iftarlarında kola ortaya koyuyorlar. Ayıptır ve günahtır. Bunlar işte bu hastalıkları başlatıyor” dedi.

‪#‎CananKaratay‬ ‪#‎Karatay‬ #Sağlık haber yansımaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.